Jakie korzyści przynosi stosowanie glinki białej?

Glinka biała jest też nazywana kaolinem. To jeden z najczęściej używanych składników w dostępnych kosmetykach naturalnych. Biała glinka pochodzi z dna Morza Śródziemnego, co ma wpływ na jej właściwości. Początkowo była stosowana z uwagi na jej właściwości lecznicze (np. w starożytnej Grecji przy leczeniu złamanych kości). Natomiast współcześnie ma zastosowanie głównie w kosmetyce.

Jakie właściwości posiada biała glinka?

Właściwości białej glinki wynikają ze szczególnej struktury oraz sporej zawartości krzemian glinu i dużej ilości minerałów. Do najbardziej znanych właściwości kaolinu zalicza się takie cechy jak:

  • zdolności zabliźniające i ściągające,
  • odświeżanie, oczyszczanie czy złuszczanie,
  • zapobieganie zmarszczkom,
  • pobudzanie regeneracji tkanek,
  • nawilżanie i brak alergenów (nie uczula).

Przy przyrządzaniu maseczki z dodatkiem białej glinki należy pamiętać, żeby nie stosować metalowych przedmiotów (łyżeczki czy miseczki).

Jakie korzyści przyniesie nakładanie maseczki z białą glinką?

Wystarczające jest nałożenie maseczki raz w tygodniu, aby odczuć dobroczynne działanie kaolinu. Jakie glinka biała korzyści dla skóry przyniesie? Przede wszystkim stosowanie maseczki z tym rodzajem glinki sprawi, że skóra będzie rozświetlona, głęboko odżywiona oraz nawilżona. Jednocześnie złagodzi stany zapalne skóry (polecane dla osób z wrażliwą skórą lub trądzikiem). Jej stosowanie zapewni usuwanie martwego naskórka oraz pobudzenie rozwoju nowych komórek. Jednocześnie odbudowuje barierę ochronną skóry i naprawia uszkodzone tkanki. Biała glinka jest także polecana do stosowania, gdy potrzebna jest regulacja wydzielania sebum, zmatowienie cery czy złuszczenie naskórka i oczyszczenie porów.

Jakie jeszcze zastosowanie ma biała glinka?

Kaolin jest stosowany nie tylko do maseczek na twarz. Można go także zastosować, jako maseczkę na skórę głowy, gdyż działa kojąco i absorbuje zbędne sebum oraz zanieczyszczenia. Jest także składnikiem dom -owych, naturalnych szamponów do włosów. Do zrobienia takiego szamponu oprócz glinki potrzebny jest tylko napar lub hydrolat do rozcieńczenia glinki. Biała glinka, jako okład minimalizuje uczucie swędzenia, oparzenia czy łuszczenia się skóry. Kaolin z tego powodu jest pomocny w walce z łuszczycą i łojotokowym zapaleniem skóry.
Biała glinka może być także naturalnym dezodorantem (w formie zasypki zmniejsza wydzielanie potu i pochłania nieprzyjemny zapach). Jest również stosowana przy zapobieganiu rozstępom w trakcie ciąży (wystarczą okłady z kaolinu zmieszanego z olejem arganowym).