Jak kobiety powinny dbać o zdrowie po 40-stce?

Razem z upływem lat, w ludzkim organizmie zachodzą zmiany, którym nie da się zapobiec. Nie oznacza to, że nie ma sprawdzonych sposobów, aby dobrze wyglądać po 40. Zdrowy tryb życia, odpowiednia ilość ruchu, właściwa dieta oraz pielęgnacja zapewniają młody wygląd, ale również świetne samopoczucie.

Z wiekiem kondycja skóry stopniowo ulega pogorszeniu – staje się mniej elastyczna, sprężysta, szarzeje, pojawiają się nowe zmarszczki, co raz to głębsze. Można korzystać z ofert klinik medycyny estetycznej i spróbować czegoś z szerokiej oferty zabiegów przywracających młody i świeży wygląd.
Czasem jednak wystarczy wprowadzić kilka zasad, by polepszyć swoje samopoczucie i wygląd. Nie bójmy się wprowadzić większej ilości kosmetyków. Warto zaznaczyć, aby były one mocno nawilżające. Konieczne jest pamiętanie o kremie z filtrem, który ochrania naszą skórę przed szkodliwym wpływem promieni słonecznych. Dobrym rozwiązaniem będzie wdrążenie maseczek nawilżających raz w tygodniu, albo częściej, zależnie od naszych potrzeb. Krem do twarzy dla kobiety po 40 powinien zawierać składniki aktywne, jak retinol, koenzym Q10, kwas hialuronowy, peptydy, komórki macierzyste, telomery, witaminę C. Pamiętajmy także o olejkach.

Najważniejszy jest zdrowy sen, dobrze zbilansowana dieta i aktywność fizyczna. Z roku na rok ilość wody w naszym organizmie się zmniejsza. Pamietajmy o regularnych uzupełnianiu jej, co pomoże naszej skórze! Dobrym pomysłem jest zapisanie się na zajęcia fitness, basen lub jogging na świeżym powietrzu. Istotne jest to, aby były one wykonywane regularnie! Warto pamiętać, że nie należy zaczynać od razu od interwałów, intensywnych aerobików czy ćwiczeń z ciężarami, które mocno nas obciążają.
Równie istotne jest wysypianie się, sen nie powinien być krótszy niż 7-8 godzin. Nie powinno się także spożywać posiłku bezpośrednio przed pójściem spać. Utrudnia to zasypianie, przez uczucie ociężenia. W diecie powinniśmy przede wszystkim unikać żywności przetworzonej i fast-foodów.

Nawet jeśli czujesz się świetnie i na co dzień tryskasz energią, nie zaniedbuj regularnych badań kontrolnych. Nawet zdrowe osoby powinny je wykonywać regularnie przez całe życie. Warto pamiętać o badaniach jak: badanie krwi: morfologię razem z znaczeniem OB, a także stężeniem cukru, cholesterolu i hormonów tarczycy powinnaś powtarzać regularnie, najlepiej co dwa lata, badanie moczu również co dwa lata, ginekolog i cytologia lekarza ginekologa powinnaś najlepiej odwiedzać minimum raz w roku, USG piersi co dwa lata (osoby obciążone genetycznie nawet co sześć miesięcy), mammografia powinna być wykonywana co dwa lata (osobom obciążonym genetycznie raz w roku), RTG klatki piersiowej – rób co 2-3 lata, EKG – badanie raz na dwa lata, dentysta: kontrola co sześć miesięcy, okulista: wizyta kontrolna co dwa lata.

Suplementy dla kobiet po 40-stce powinny być dobrane odpowiednio do stanu zdrowia i niedoborów, multiwitamina suplementacja witamin i minerałów syntetyzowanych będzie odpowiednim wyborem, pozwoli urozmaicić ubogą dietę i szybko uzupełnić niedobory witamin. Kwasy omega-3 mają wiele dobroczynnych funkcji, dla mózgu, ale także wpływają na zmniejszanie stanów zapalnych.

Pamiętajmy, że najważniejsze jest nasze zdrowie i samopoczucie.