- Pilates dla kobiet w ciąży — korzyści i bezpieczeństwo
- Ekologiczne podejście do druku opakowań kosmetycznych
- Zrozumienie Wiary i Filozofii: Dwie Kluczowe Publikacje
- Trwała ondulacja – czy warto? Wpływ na włosy, zalety i wady zabiegu
- Kosmetyki bez parabenów – dlaczego warto na nie stawiać i jak je rozpoznać?
Leczenie bólu stawów
Stawy w ciele ludzkim spełniają bardzo ważną funkcję, jaką jest m.in. poruszanie się.
Dolegliwości związane z bólem stawów mogą rozpocząć się nagle, ale także narastać stopniowo, mogą mieć charakter stały lub okazjonalny i występować epizodycznie. Podatność na bóle kolan wzrasta wraz z wiekiem. Także nadwaga i otyłość to dolegliwości znacznie wpływające głównie na stawy kolanowe i skokowe. Aby uniknąć problemów ze stawami, należy zniwelować poziom tkanki tłuszczowej oraz wprowadzić regularny wysiłek fizyczny. U osób w podeszłym wieku częstą przyczyną bólu stawów jest choroba zwyrodnieniowa, rzadziej także polimialgia reumatyczna czy też reumatoidalne zapalenie stawów. Bóle stawów mogą występować w nocy, tylko rano bądź w trakcie wysiłku fizycznego, ale i w ciąży. Bólowi stawów może towarzyszyć również ból kości oraz mięśni, może pojawić się nawet obrzęk. Leczenie bólu stawów bywa bardzo uciążliwe, dlatego zaleca się szybką diagnozę i działanie. O badaniach przeprowadzanych w diagnostyce bólów stawowych decyduje zawsze lekarz. O tym, jakie badania powinniśmy wykonać, decyduje zawsze lekarz. W diagnostyce chorób reumatologicznych wykorzystuje się badania laboratoryjne oraz obrazowe. Na początku zleca się badanie takie jak RTG lub USG chorego stawu. W niektórych przypadkach wskazane jest wykonanie innych badań, np. punkcji stawu.
Ból stawów może być również spowodowany poprzez wypadek czy uraz, na przykład w wyniku uderzenia lub upadku.
Ból stawów, który nie ustępuje po kilku dniach i nie jest związany z urazem czy intensywnym wysiłkiem fizycznym, powinien zostać skonsultowany z lekarzem. Taka sytuacja dotyczy też osób, u których występuje ból wszystkich stawów w ciele, a także, gdy występują tzw. wędrujące bóle stawów. Zaniepokoić powinno także występowanie sztywności porannej, ogólne złe samopoczucie, brak apetytu, zmęczenie, zmniejszenie masy ciała, sytuacje, gdy ból wybudza ze snu oraz gdy dochodzi do ograniczenia ruchomości w stawach. Domowe sposoby, które mogą pomóc w leczeniu bólu stawów to ciepłe i zimne okłady, Kąpiele, maści i żele. W miarę możliwości należy starać się odciążać staw, po to, by nie pogłębiać dolegliwości przez np. kontynuowanie intensywnej aktywności fizycznej. Zaleca się również suplementy diety zawierające siarczan glukozaminy (który jest potencjalnie najbardziej efektywny na tle innych preparatów zawierających chlorowodorek glukozaminy, kwas hialuronowy lub kolagen). Na wzmocnienie kości można też zażywać środki z witaminą D.
Trzeba także pamiętać o tym, że ból stawów może być objawem różnych chorób stawów, które wymagają szybkiego rozpoznania i leczenia. Nie wolno więc zwlekać z udaniem się na wizytę do lekarza, jeśli ból stawów nie ustępuje w przeciągu kilku dni, a także, gdy towarzyszą mu inne niepokojące objawy.
Do zabiegów z dziedziny rehabilitacji, które wskazane są podczas bólów stawów zaliczyć można:
- pole magnetyczne,
- prądy Tens,
- ultradźwięki
- jonoforezę,
- krioterapię,
- laseroterapię.
Aktywność fizyczna taka jak pływanie, jazda na rowerze, czy spacery mogą pomóc w przypadku bólów stawów.