Zdrowe nawyki w trosce o zdrowe oczy i dobrą jakość widzenia.

Oczy są jednym z najważniejszych narządów, bezcennym zmysłem, który odpowiada za 80%, tego, co pamiętamy. Oczy są narządem, dzięki, któremu dociera do nas największa ilość informacji. Wady wzroku są bardzo powszechne i od wielu lat korygowane są za pomocą okularów. Następnie pojawiły się soczewki kontaktowe, będące nowoczesną wersją korekty wad wzroku. Soczewki zachwyciły świat i wzbudzały zachwyt okularników. Nowa era nastała wraz z rozpoczęciem stosowania zabiegów laserowych, które trwale usuwają wady wzroku. Są bezbolesne i pomagają leczyć wiele wad okulistycznych, aby poprawić ostrość widzenia, są jednak mniej inwazyjne metody, które można stosować na co dzień.

Ostrość widzenia 5 dobrych nawyków aby o nią dbać

1. Gimnastykowanie oczu.
Eye-fitness to gimnastyka dla oczu, są to ćwiczenia wzmacniające i relaksujące mięśnie oczu. Jest kilka rodzajów ćwiczeń, które można wykonywać samodzielnie, najważniejsza jest systematyka, aby poprawić ostrość widzenia. Jedno z najprostszych ćwiczeń polega na obrysowywaniu wzrokiem kontury przedmiotów znajdujących się w otoczeniu.

2. Kompresy na zmęczone oczy.
Ciepłe kompresy z rumianku lub ziela świetlika działają łagodząco i zmniejszają podrażnienia oczu. Gazik namoczony w naparze kładziemy na zamknięte powieki, na kilka minut, najlepiej wieczorem.

3. Dieta bogata w produkty zdrowe dla oczu.
Aby oczy nasze oczy były w dobrej kondycji, warto zadbać, aby w codziennej diecie nie zabrakło produktów bogatych w witaminę A, prowitaminę A, luteiny i przeciwutleniaczy.

4. Noszenie dobrych okularów przeciwsłonecznych.
Promieniowanie ultrafioletowe nie służy oczom i jest szczególnie niekorzystne dla osób posiadających wady wzroku. Warto nosić dobre okulary przeciwsłoneczne zwłaszcza w samo południe, kiedy słońce jest najostrzejsze.

5. Odrywanie oczu od telewizora, komputera i telefonu.
Długie godziny spędzane przed monitorem, nie wpływają korzystnie na oczy. Dlatego telewizji nie powinno oglądać się dłużej niż 3 godziny dziennie, odległość od ekranu powinna wynosić co najmniej 2,5-3 metry,aby dobrze widzieć bez konieczności mrużenia oczu. Telewizji nie powinno oglądać się w ciemnym pokoju, jeżeli już chcemy obejrzeć coś w nocy, najlepiej ustawić lampkę za odbiornikiem.

Aby zadbać o zdrowe oczy, trzeba przede wszystkim nie zapominać, że o oczy należy dbać regularnie i na jednocześnie na kilku płaszczyznach. Zarówno ćwiczenia oczu, zdrowa dieta, odpowiednie okulary, oraz kompresy jak i odpoczynek od urządzeń elektronicznych są konieczne dla zdrowia oczu, oraz poprawy ostrości i jakości widzenia.