- Pilates dla kobiet w ciąży — korzyści i bezpieczeństwo
- Ekologiczne podejście do druku opakowań kosmetycznych
- Zrozumienie Wiary i Filozofii: Dwie Kluczowe Publikacje
- Trwała ondulacja – czy warto? Wpływ na włosy, zalety i wady zabiegu
- Kosmetyki bez parabenów – dlaczego warto na nie stawiać i jak je rozpoznać?
Ozonowanie pomieszczeń – podstawowe informacje
Głównym celem ozonowania pomieszczeń jest dezynfekcja, czyli m.in. zabicie bakterii, wirusów czy innych grzybów oraz tzw.dezodoryzacja – usunięcie niechcianych, przykrych zapachów.
Stosuje się głównie w przypadku dezynfekcji, zabijania grzybów, bakterii i wirusów, deakaryzacji, likwidowania alergenów równie wziewnych, ale również kontaktowych, rozbicia cząstek zapachowych w celu pozbycia się niechcianego zapachu.
Ozonowanie pomieszczeń polega na wprowadzeniu gazowego ozonu i wymieszaniu go z powietrzem w pomieszczeniu, które ozonujemy.
Najczęściej używanymi do tego celu są ozonatory przedmuchowe czyli takie, które wytwarzają ozon z tlenu zawartego w powietrzu.
Przed przystąpieniem do właściwego zabiegu, wskazane jest odpowiednie przygotowanie mieszkania.
Należy posprzątać pomieszczenie, odkurzyć, oraz wywietrzyć.
Im większa wilgotność, tym zabieg ozonowania jest efektywniejszy.
W pomieszczeniu, które ozonujemy powinny być zamknięte wszystkie okna. W trakcie samego zabiegu ozonowania, pomieszczenie trzeba zamknąć lub w jakiś inny sposób odizolować przed osobami trzecimi.
Ozon to gaz przede wszystkim drażniący gaz. W większych stężeniach szkodliwy, dlatego zdecydowanie należy usunąć z ozonowanego pomieszczenia również zwierzęta. Jest niebezpieczne dla zdrowia człowieka!
Warto również pamietać, że ozonowanie powinny wykonywać przeszkolone, wykwalifikowane osoby, posiadające odpowiednie zabezpieczenie, oraz urządzenia do kontrolowania poziomu stężenia ozonu w pomieszczeniu i odpowiedniego jego doboru. Przed ponownym wejściem do pomieszczenia powinny zostać przeprowadzone pomiary stężenie ozonu w powietrzu i stwierdzona zgodność z wartościami określonymi w przepisach.
Po zakończeniu ozonowania pomieszczenie musi zostać przewietrzone przez minimum pół godziny, ale nie powinno się wchodzić do niego przynajmniej przez kilka następnych godzin. Po prawidłowo wykonanej dezynfekcji zatrucie ozonem jest wręcz niemożliwe.
Dezynfekcję ozonem poleca się zastosować szczególnie w pokojach alergików oraz najmłodszych dzieci. Roztocza kurzu domowego, alergeny oraz inne pasożyty mają niekorzystny wpływ na układ oddechowy i organizm osób wrażliwych. Częste dezynfekowanie pokoju jest także zalecane w przypadku obecności zwierząt domowych czy obiektów mogących pochłaniać zapachy, takie jak dywany, czy zasłony.
Generatory ozonu powinny być wyposażone w tzw. deozonatory, które w ciągu kilku minut przetworzą ozon w tlen.
Odczuwalnym efektem czynności ozonowania powietrza jest przyjemny i świeży zapach, który utrzymuje się na długo. Jednorazowe poddanie pomieszczenia procesowi ozonowania pomieszczeń przyniesie wiele pozytywnych efektów.
Warto jednak regularnie korzystać z tej usługi, aby coraz bardziej poprawiać jakość powietrza w domu oraz minimalizować ilość szkodliwych alergenów. Każda dezynfekcja ozonem sprawia, że dom staje się bardziej bezpieczny i komfortowy dla dzieci czy osób starszych.
Ozonowanie opiera się na bardzo prostej zasadzie działania, zapewnia bardzo wysoką skuteczność. Zarówno ozon z łatwością dociera do każdego zakamarka w mieszkaniu. Określa się tę metodę jako ekologiczną i naturalną, a także poleca jej użycie zamiast używania środków odkażających.