- Pilates dla kobiet w ciąży — korzyści i bezpieczeństwo
- Ekologiczne podejście do druku opakowań kosmetycznych
- Zrozumienie Wiary i Filozofii: Dwie Kluczowe Publikacje
- Trwała ondulacja – czy warto? Wpływ na włosy, zalety i wady zabiegu
- Kosmetyki bez parabenów – dlaczego warto na nie stawiać i jak je rozpoznać?
Poznaj popularne mity na temat snu
Sen jest ważny
Nocny odpoczynek ma ogromne znaczenie dla organizmu. Uroda, zdrowie, funkcjonowanie organizmu, efektywność, samopoczucie, wygląd – na te wszystkie kwestie, ma wpływ wypoczynek. Sen powinien być komfortowy, aby był jak najbardziej efektywny. Niestety wiele mitów, sprawia, że wierzący w nie ludzie szkodzą sobie nieprawidłowym postępowaniem. Więcej informacji znajdziesz w kolejnych akapitach artykułu. Zachęcamy do lektury.
Popularne mity na temat snu
Oto lista popularnych mitów na temat nocnego odpoczynku, w które nie warto wierzyć:
- Jedynie 5 godzin snu wystarczy, aby odpocząć – minimalna i zdrowa ilość nocnego odpoczynku, wynosi 7 godzin na dobę. Krótszy czas nie pozwala na efektywny wypoczynek i regenerację. Zmęczenie, drażliwość, problemy z koncentracją to tylko niektóre objawy.
- Alkohol jest dobry na zaśnięcie – faktycznie, po spożyciu alkoholu można zasnąć szybciej, ale sen nie będzie w pełni wartościowy. To sprawi, że obudzisz się jeszcze bardziej zmęczony niż wtedy, gdy kładłeś się do łóżka.
- Można odespać – niestety nie można. Jeśli w tygodniu śpisz krótko, a w weekend w końcu się wyśpisz nie sprawi to, że niedobory nocnego odpoczynku zostaną uzupełnione.
- Zaburzenia snu nie wpływają na stan zdrowia – powtarzająca się sytuacja, z pewnością ma negatywny wpływ na zdrowie i samopoczucie. Bóle głowy, problemy związane z prawidłowym widzeniem, rozdrażnienie to tylko niektóre skutki zaburzeń snu.
- Chrapanie nie jest niebezpieczne – może takie być, ale niesie ze sobą ryzyko bezdechów sennych. Te zaś mogą być śmiertelnie niebezpieczne. Jeśli więc chrapiesz, wybierz się na konsultację do lekarza.
- Ciepłe mleko pomoże zasnąć – faktycznie, mleko zawiera składniki, które pomagają zapaść w sen. Trzeba wypić jednak bardzo dużą ilość, aby przyniosło to pożądany efekt.
- Liczenie baranów jest dobrą metodą na zaśnięcie – niestety, ta metoda działa odwrotnie i wydłuża czas zasypiania. Nie warto więc jej stosować.
- Starsze osoby mogą spać krócej – to bardzo szkodliwy mit. Starsze osoby potrzebują co najmniej 7 godzin snu w ciągu każdej doby.
- Nie możesz zasnąć? Pozostań w łóżku – niestety to często powoduje, iż frustracja narasta a zapadnięcie w komfortowy odpoczynek nocny jest coraz bardziej trudne. Dużo lepszym rozwiązaniem jest wyjście z łóżka i zrobienie czegoś co relaksuje, pomaga się wyciszyć.
- Opcja drzemki w telefonie to dobra opcja – przez klikanie przycisku drzemki, można wydłużyć czas snu, jednak będzie do odpoczynek bardzo złej jakości. Efekt będzie taki, że wstanie z łóżka będzie jeszcze trudniejsze, a samopoczucie dużo gorsze. Nie warto tak katować swojego organizmu.
Pamiętaj o tym, aby dbać o odpoczynek w odpowiedniej ilości i komfortowych warunkach. To wpłynie pozytywnie na Twoje samopoczucie, zdrowie, efektywność oraz wygląd. Nie wierz w bzdurne mity, zawsze weryfikuj informacje, aby nie szkodzić swojemu zdrowiu i cieszyć się dobrym samopoczuciem – w razie potrzeby udaj się na leczenie bezsenności.