Leczenie krótkowzroczności i nadwzroczności.

Zarówno krótkowzroczność jak i nadwzroczność (dalekowzroczność) są powszechnymi schorzeniami oczu, które występują, gdy światło nie skupia się prawidłowo na siatkówce. Oba stany można łatwo skorygować za pomocą okularów korekcyjnych lub soczewek kontaktowych lub, w łagodnych przypadkach, za pomocą laserowej chirurgii oka.

Krótkowzroczność – objawy.

Krótkowzroczność to termin używany do określenia krótkowzroczności. Światło z odległego obiektu tworzy obraz, zanim dotrze do siatkówki, ponieważ oko jest zbyt długie lub rogówka/soczewka krystaliczna jest zbyt silna. Powoduje to, że obrazy znajdujące się dalej są trudniejsze do zobaczenia i wydają się niewyraźne. Pacjent z krótkowzrocznością ma wyraźniejsze widzenie, gdy patrzy na znajdujące się w pobliżu obiekty, ale odległe obiekty będą wyglądały na niewyraźne. Często są widziane, jak mrużą oczy, aby zobaczyć rzeczy, które są dalej, co może prowadzić do bólów głowy. Chociaż dokładna przyczyna krótkowzroczności jest nieznana, badania sugerują, że stan jest dziedziczny. Jeśli jedno lub oboje rodziców są krótkowidzami, istnieje większe prawdopodobieństwo, że ich dzieci będą krótkowidzami. Dowody sugerują również, że stan może wynikać z tego, jak dana osoba używa oczu. Hobby lub praca, która wymaga regularnego i intensywnego używania oczu z bliska (czytanie, rejestrowanie codziennych godzin za komputerem) może zwiększać ryzyko rozwoju krótkowzroczności. Stan ten powiązano również z czynnikami środowiskowymi i problemami zdrowotnymi. Nagły wzrost krótkowzroczności może być wczesnym objawem cukrzycy.

Nadwzroczność – objawy

Nadwzroczność oznacza dalekowzroczność i to tam za siatkówką powstaje obraz pobliskiego obiektu. Może to wynikać z tego, że oko jest za krótkie lub rogówka/soczewka krystaliczna nie załamuje wystarczająco światła podczas próby obejrzenia obrazu. Pacjent z hipermetropą może mieć niewyraźne widzenie, gdy patrzy na przedmioty znajdujące się blisko siebie i wyraźniejsze widzenie, gdy patrzy na przedmioty w oddali. Diagnoza u dzieci może być trudna, dopóki nie zostanie zbadana przez okulisty, ponieważ młodzi pacjenci mogą mieć lepsze widzenie widząc rzeczy, które są daleko, ale mają problem z utrzymaniem ostrości podczas czytania. U małych dzieci, ze względu na duże rezerwy mocy w oku, często występują niewielkie lub żadne objawy choroby. Wraz z wiekiem częstymi objawami są bóle głowy i zmęczenie oczu. Czerwone oczy spowodowane zwiększonym napięciem są również objawem, który czasami może powodować suchość i ból oczu.

Leczenie. Jakie metody leczenia są dostępne w przypadku krótkowzroczności i nadwzroczności?

Krótkowzroczność i nadwzroczność można łatwo skorygować za pomocą okularów korekcyjnych lub soczewek kontaktowych zaprojektowanych specjalnie w celu przeciwdziałania efektowi. W przypadku krótkowzroczności przed krótkowzrocznym okiem umieszcza się soczewkę wklęsłą (minus zasilaną), która przesuwa obraz z powrotem do siatkówki. U niektórych pacjentów soczewki kontaktowe zapewniają wyraźniejsze widzenie i szersze pole widzenia niż okulary. Pacjentom z nadwzrocznością zostaną przepisane okulary lub soczewki kontaktowe, które umieszczają wypukłą (plus-powered) soczewkę przed okiem z nadwzrocznością, umożliwiając przesuwanie obrazu do przodu i prawidłowe skupienie się na siatkówce. Należy pamiętać, że soczewki kontaktowe nosi się bezpośrednio na oczach, co wymaga odpowiedniej pielęgnacji w celu ochrony zdrowia oczu.