Leczenie łuszczycy metodą fototerapii

Łuszczyca to choroba skóry o zapalnym i niestety przewlekłym charakterze. Zmiany pojawiają się na skutek rogowaciejącego naskórka. Chociaż przyczyny powstawania tej dolegliwości nie są dokładnie znane, wiemy że stoją za nimi między innymi geny.

Łuszczyca – objawy

Pierwszym alarmującym symptomem łuszczycy są zmiany w okolicach, głowy, dłoni, paznokci, stóp łokci i/lub kolan. Czerwone, swędzące plamy, na których widoczne są białe grudki podobne do łusek, mają zwykle nieregularny kształt i są chropowate w dotyku.
Objawom łuszczycy towarzyszą także: podwyższona temperatura, leukocytoza, obrzęk stawów, niewydolność serca oraz nieprawidłowości w pracy nerek.

Jakie metody leczenia łuszczycy obecnie się stosuje?

Terapia dla pacjenta z łuszczycą jest uzależniona od stopnia zaawansowania zmian i ich ilości. Jeśli w wyniku choroby uszkodzonych jest mniej niż 25% tkanki, stosuje się najczęściej leczenie miejscowe. W grę wchodzą preparaty z zawartością kwasu salicylowego, mocznika oraz witaminy D. W przypadku szerszego spektrum występowania tzw. łuski, lekarze decydują się na wprowadzenie leków immunosupresyjnych oraz naświetlań.

Wsparcie tradycyjnych metod leczenia

Ze względu na relatywnie niską skuteczność tylko jednej metody terapii pacjentów z łuszczycą, wielu specjalistów zaleca dodatkowo fototerapię. Polega ona na naświetlaniu zmian skórnych promieniami UVA bądź UVA i UVB jednocześnie.
Nieco nowocześniejsze są lampy LED, które również naświetlają skórę, ale ze względu na prostszą budowę, można posługiwać się nimi samodzielnie – bez asysty lekarza czy pielęgniarki.

Aktualnie rodzaj światła do naświetlań dobierany jest na podstawie stanu pacjenta. Najważniejsze pozostaje jednak pytanie, czy lampy na łuszczycę pomagają? Wszystko wskazuje na to, że tak. Fototerapia znacznie przyspiesza proces gojenia, szczególnie kiedy stanowi jeden z elementów terapii.

Warto pamiętać, że łuszczyca to choroba uciążliwa i przewlekła, ale w żadnym stopniu nie jest zakaźna. Wielu pacjentów cierpiących na tę dolegliwość bardzo źle znosi negatywne reakcję na wygląd swojej skóry. Dlatego tak ważna jest edukacja w tym zakresie i fakt, że skutecznych metod leczenia jest coraz więcej.