Rozpieszczaj swoje stopy nie tylko latem.

Suchość stóp to zjawisko, które może występować przez cały rok. To, że schowaliśmy nasze skandale do szafy, nie oznacza, że powinniśmy zapomnieć o tych małych stopach, które wspierają nas każdego dnia, bez wyjątku!
Suche stopy mogą stać się prawdziwym problemem, jeśli nie będziemy zwracać na nie uwagi. Sucha skóra na stopach prowadzi do nieprzyjemnej i bolesnej szorstkości i modzeli.

Stopy i uroda. Modzele, szorstkość: dlaczego?

Suchość skóry może być spowodowana przez jeden lub więcej czynników, takich jak charakter skóry (sucha) w tej okolicy, która nie posiada gruczołów łojowych, powtarzające się pocieranie i nacisk spowodowany noszeniem nieodpowiedniego obuwia, chodzeniem boso po piasku, długotrwałe przebywanie w pozycji stojącej lub po prostu cukrzyca czy menopauza (ponieważ w okresie menopauzy dochodzi do zmniejszenia aktywności gruczołów potowych, w tym na stopach, co powoduje ich znaczne wysuszenie).
Zgrubienie skóry, czyli hiperkeratoza, jest zjawiskiem normalnym, będącym reakcją na częste pocieranie i dlatego nie jest groźne, nawet jeśli pozostaje nieestetyczne, ale bez odpowiedniego leczenia może prowadzić do mniej lub bardziej bolesnych pęknięć skóry, zwanych szczelinami. Mogą one przekształcić się w prawdziwe rany, które niosą ze sobą znaczne ryzyko infekcji.

Jak można się ich pozbyć?

Najlepszym lekarstwem na suche stopy i modzele jest codzienne nawilżanie stóp i wykonywanie peelingu raz w tygodniu.
Jeśli masz trochę czasu, polecam kąpiel stóp z ciepłą wodą i gruboziarnistą solą lub połową cytryny przez 10 minut, aby zmiękczyć skórę. Następnie osusz stopy i zrób peeling, aby usunąć martwy naskórek. Dobrze opłucz stopy i użyj skrobaczki do stóp na obszarach, na których skóra uległa zgrubieniu, zazwyczaj na łuku stopy i u podstawy palców. Aby usunąć pozostałości martwego naskórka, ponownie opłucz stopy i dobrze je osusz. Najlepiej jest stosować ten krem na noc, a następnie nałożyć bawełniane skarpetki do snu. Zaleca złuszczanie stóp raz w tygodniu.