Moje dziecko jest przeziębione, ma katar: co mam robić?

Katar jest najczęstszą przyczyną wizyt lekarskich u dzieci. W rzeczywistości dziecko jest często bardziej zakłopotane, ponieważ jego nos jest “zatkany”, co prowadzi do oddychania przez usta i kichania.

Zwykłe przeziębienie lub nieżyt nosa.

Zwykłe przeziębienie, czyli katar, jest stanem zapalnym dróg nosowych. Zwykle trwa około tygodnia, przy czym pierwsze 3-4 dni charakteryzują się czystym lub zatkanym nosem, suchym kaszlem, lekkim bólem gardła, niską gorączką i utratą apetytu. Może on trwać do 2 tygodni z grubszym zatkaniem nosa i mokrym kaszlem spowodowanym przez tę wydzielinę do gardła. Zwykle ustępuje samoistnie.

Katar można łatwo wyleczyć poprzez regularne płukanie nosa solą fizjologiczną lub sprayem z wodą morską. Antybiotyki są konieczne tylko w przypadku superinfekcji bakteryjnej. Niektóre nieżyty nosa są pochodzenia alergicznego i mają przewlekły przebieg. Oprócz płukania jam nosowych wymagają one dokładnej diagnostyki, aby ograniczyć kontakt z alergenem i dają podstawę do zastosowania specyficznego leczenia, np. lekami antyhistaminowymi lub odczulaniem.

Przeziębienia są bardziej powszechne jesienią i zimą, kiedy ludzie żyją więcej w zamkniętych pomieszczeniach i w bliskim kontakcie ze sobą, więc łatwiej przenoszą się z człowieka na człowieka. Dzieci zarażają się w środowisku, od członka rodziny lub opiekuna.
Kiedy człowiek jest zarażony tymi zarazkami, jest ich wiele w nosie, ustach, oczach i na rękach. W ten sposób dzieci są skażone.

  1. Przez bezpośredni kontakt (twarz, usta lub ręka osoby zakażonej),
    lub przez kontakt pośredni, poprzez dotknięcie przedmiotu (chusteczka, zabawka, klamka), którego dotykała już osoba zakażona i na którym osiadły drobnoustroje. Niektóre zarazki mogą przetrwać na powierzchni przez kilka godzin.
  2. Drogą powietrzną. Kiedy dana osoba kaszle lub kicha, przed nią rozprzestrzeniają się kropelki, które mogą dostać się do nosa lub ust innej osoby.

Po złapaniu wirusa przeziębienia, dziecko uodparnia się na niego. Niestety, jest jeszcze ponad sto innych wirusów, dlatego rodzice często mają wrażenie, że ich dziecko jest przeziębione przez całą zimę, ponieważ dzieci do 2 roku życia nie nabyły odporności na wszystkie te wirusy. Dlatego przed ukończeniem 2 roku życia mogą złapać od 8 do 10 przeziębień rocznie, na szczęście później jest ich znacznie mniej.

Zdrowie – zapalenie jamy nosowo-gardłowej.

Gdy pierwszego dnia pojawia się ból i zaczerwienienie w gardle (na wysokości gardła), jest to zapalenie nosa i gardła. Ta infekcja nosa i gardła jest zazwyczaj wirusowa, rzadko bakteryjna. Jest łagodna i łatwa do wyleczenia (około tygodnia).

Objawy to katar i zatkany nos, który utrudnia oddychanie, ból gardła, gorączka i kaszel. Lekarz leczy niedrożność nosa (przede wszystkim płukanie nosa) i ból paracetamolem. Gorączka jest dość korzystna i przyspiesza proces gojenia. Nie wymaga leczenia, o ile jest dobrze tolerowana. Antybiotyki nie są konieczne i nie zmieniają naturalnego przebiegu choroby.

Jak oczyścić nos dziecka, ulżyć mu i uniknąć superinfekcji?

Zapewnij dziecku jak największy komfort, podawaj mu częste napoje i rozdziel posiłki, jeśli ma problemy z ich zakończeniem, sprawdzaj jego temperaturę. Aby złagodzić ból, bolesność lub dyskomfort spowodowany gorączką, w razie potrzeby należy stosować paracetamol co 6 godzin.
U niemowląt można to zrobić .

  1. W pozycji leżącej na brzuchu, ręce wzdłuż klatki piersiowej, głowa ułożona na boku, wprowadzić końcówkę dawki soli fizjologicznej do osi górnego nozdrza i całkowicie wypełnić wydzieliną z nosa zawartość dawki, która wydostanie się przez drugie nozdrze. Alternatywnie można zastosować rozpylanie izotonicznego roztworu soli fizjologicznej przez 2 do 3 sekund. Pozostawić dziecko w tej pozycji przez 1 minutę, aby zachęcić je do samoistnego wypływu wydzieliny. Takie wlewanie jest wystarczające przez większość czasu.
  2. Albo w pozycji leżącej bocznej: trzymając głowę na boku, z zamkniętymi ustami, wprowadzić końcówkę dawki soli fizjologicznej do osi górnego nozdrza i wstrzyknąć całą zawartość dawki, która wypłynie przez drugie nozdrze. Można również użyć izotonicznego roztworu soli fizjologicznej w sprayu, który należy rozpylać przez 2 do 3 sekund. W tej pozycji dziecko jest trudniejsze do opanowania i trzeba zamknąć mu usta.
    Można go zawinąć w ręcznik przed położeniem go do łóżka, ułatwia to unieruchomienie go, co jest niezbędne, aby końcówka roztworu soli fizjologicznej była dobrze umieszczona przy wejściu do nozdrza, nie raniąc go. Nie ma potrzeby każdorazowego przemywania obu nozdrzy. Po prostu zmieniaj nozdrza za każdym razem, gdy wydmuchujesz nos. U starszych dzieci płukanie nosa powinno odbywać się na siedząco lub stojąco.
  3. Inną możliwością jest użycie aspiratora do nosa dla niemowląt, który zasysa śluz, który czasami jest wcześniej upłynniony kilkoma kroplami hipertonicznego roztworu soli fizjologicznej. Należy ssać delikatnie, aby nie doprowadzić do zbyt dużego zagęszczenia, które jest niebezpieczne dla prawidłowego funkcjonowania dróg oddechowych. Musisz wybrać ten, który najbardziej Ci odpowiada.

Prostą i bardzo skuteczną techniką, u dzieci powyżej 5 roku życia, jest stosowanie ciepłej wody, do której dodaje się porcję soli w celu uzyskania roztworu izotonicznego.
Kaszel pozwala na uwolnienie i odprowadzenie śluzu z dróg oddechowych, dlatego należy go przestrzegać: nie podawać leków przeciwkaszlowych. Leki przeciwhistaminowe nie są skuteczne w walce z przeziębieniem.
Nawilżacze zimnego powietrza nie są zalecane ze względu na ryzyko skażenia bakteriami lub pleśnią. Nie zaleca się stosowania natrysków z gorącą wodą ze względu na ryzyko poparzeń. Antybiotyki nie są wskazane, zostaną przepisane tylko w przypadku powikłań (zapalenie ucha lub płuc).

Czy należy skonsultować się z lekarzem?

Dzieci poniżej 3 miesiąca życia, które mają zatkany nos mogą mieć problemy z oddychaniem i karmieniem, ale przede wszystkim w tym wieku przeziębienia są częstsze i szybsze. Zgłoś się do lekarza, jeśli Twoje dziecko ma problemy z oddychaniem, nie je, wymiotuje lub dużo kaszle.
W przypadku starszych dzieci są to oznaki powikłań, które powinny skłonić Cię do konsultacji, takie jak:

  • chrypka, szczekliwy oddech (zapalenie krtani);
  • ból i obrzęk oka (zapalenie powiek);
  • ból gardła i obrzęk szyi (angina);
  • świszczący oddech (astma lub zapalenie oskrzeli);
  • ból ucha lub wydzielina z ucha (zapalenie ucha).

We wszystkich przypadkach, te objawy powinny prowadzić do konsultacji: szybkie lub trudne oddychanie, niebieskie usta, nieustanny kaszel lub wymioty, ropa w oczach, żółtawy lub zielonkawy gęsty wyciek z nosa, trwający dłużej niż 10 do 15 dni, powrót gorączki po kilku dniach; problemy behawioralne (dziecko jest senne, drażliwe, niespokojne).