Przeciw uczuciu zmęczenia. Pożyteczne wskazówki.

Masz dość uczucia zmęczenia? We współczesnym, pędzącym świecie często czujemy się zmęczeni. Bieganie od jednej czynności do następnej, bez poświęcenia czasu na uziemienie i zrównoważenie siebie, prowadzi do spadku energii. Zmęczenie może być również oznaką choroby podstawowej lub stylu życia, który nie jest zdrowy. Oto kilka przyczyn niskiego poziomu energii i proste wskazówki przeciwdziałające zmęczeniu, które możesz włączyć do swojego codziennego życia.

Sugestie dotyczące diety przeciwzmęczeniowej.

Nawadniaj się! Powszechne jest uczucie zmęczenia z powodu odwodnienia. Pij co najmniej 8 szklanek dziennie, lub więcej w zależności od aktywności fizycznej. Nie czekaj, aż poczujesz pragnienie.
Jedz zdrową, zbilansowaną dietę: Upewnij się, że otrzymujesz wystarczającą ilość składników odżywczych, wybierając świeże, pełnowartościowe produkty z różnych grup żywnościowych. Zwiększ ilość owoców, warzyw, pełnowartościowej żywności i żywności o niskiej zawartości tłuszczu, a zmniejsz ilość żywności o wysokiej zawartości tłuszczu, cukru i soli. Unikaj również rafinowanych węglowodanów, które szybko podnoszą poziom cukru we krwi. Poziom cukru we krwi gwałtownie spada, co powoduje natychmiastowy spadek energii.
Nie opuszczaj posiłków. Niejedzenie przez dłuższy czas powoduje spadek poziomu cukru we krwi, a tym samym energii. Należy jednak unikać spożywania dużych posiłków, preferując regularne posiłki i zdrowe przekąski co 3 do 4 godzin.

Niektóre produkty żywnościowe zapobiegające zmęczeniu.

 1. Nasiona Chia.
  Te małe nasiona są doskonałym źródłem długotrwałej energii dzięki idealnej zawartości węglowodanów, zdrowych tłuszczów i błonnika. Możesz dodać kilka łyżek nasion chia do swojego smoothie, posypać nimi sałatki lub dodać je do jogurtu.
 2. Szpinak.
  Jedzenie szpinaku raz dziennie łagodzi zmęczenie, ponieważ zawiera potas, a także wiele witamin z grupy B, z których wszystkie są ważne dla zwiększenia energii.
 3. Banan.
  Ten owoc jest pełen potasu, błonnika, witamin i idealnej ilości węglowodanów, które dadzą Ci naturalny zastrzyk energii.

Nie zapomnij również o pokarmach bogatych w żelazo, które są uważane za przeciwzmęczeniowe i wzmacniają Twój system odpornościowy. Dlatego wybieraj zielone warzywa liściaste, fasolę, groch i soczewicę, orzechy i pełne ziarna. Mięso i wątroba są również bogate w żelazo.

Wybierz kurację przeciwzmęczeniową.

Toksyny mogą powodować lub pogłębiać zmęczenie, ponieważ mogą uszkadzać mitochondria, które są odpowiedzialne za 90% naszej energii fizycznej. Toksyny mogą również powodować ciągłe uwalnianie hormonu stresu – kortyzolu, który zwiększa poziom zmęczenia.

 1. Zioła adaptogenne. Te ziołowe środki farmaceutyczne poprawiają zdolność organizmu do reagowania na stres poprzez zmniejszenie uwalniania kortyzolu. Mogą one również zwiększyć wytrzymałość. Nie są one stymulantami, lecz długotrwale wspomagają organizm. Są to więc produkty przeciwzmęczeniowe par excellence. Trzy główne zioła adaptogenne są idealne do odzyskania energii: żeń-szeń syberyjski, różowy i arktyczny korzeń.
 2. Jagody goji.
  Znane jako superfood, jagody goji są idealne do zwiększenia poziomu energii, jakości snu, koncentracji i ogólnego samopoczucia. Garść suszonych jagód każdego dnia jest naturalnym środkiem przeciw zmęczeniu.
 3. Spirulina.
  Ta spiralna alga jest źródłem składników odżywczych przeciwdziałających zmęczeniu. Jest bogata w białka wzbogacone o niezbędne aminokwasy, witaminy (zwłaszcza witaminę B12), węglowodany i minerały takie jak wapń, żelazo i mangan. Postaw na 3-miesięczne kuracje przeciwzmęczeniowe lub częste dwutygodniowe mini kuracje w ilości 3g dziennie.

Mniej siedzenia, więcej ruchu.

Wstań, rusz się i poczuj przypływ energii! Dodawaj krótkie porcje aktywności w ciągu dnia i wyrób sobie nawyk regularnych ćwiczeń. Możesz zacząć od wprowadzenia prostych zmian, takich jak chodzenie po schodach, parkowanie samochodu nieco dalej lub chodzenie pieszo po sprawunki. Regularne ćwiczenia fizyczne uwalniają endorfiny, które w naturalny sposób podnoszą poziom energii i prowadzą do lepszej jakości snu.

Komfort przez cały dzień: maty antyzmęczeniowe.

Badania wykazują, że maty antyzmęczeniowe zwiększają komfort pracy i pomagają zmniejszyć zmęczenie i ból nóg, stóp i dolnej części pleców. Maty te zapewniają amortyzowaną powierzchnię, która zachęca do lekkiego ruchu mięśni nóg i łydek. Zwiększają one również krążenie krwi w organizmie, zmniejszając stres i zmęczenie. Przy wyborze maty antyzmęczeniowej ważne jest, aby wiedzieć kilka rzeczy. Wybieraj maty, które oferują wysoki poziom trwałości, takie jak maty całkowicie uszczelnione (bez widocznych szwów). Powinny one również przylegać do podłogi, aby się nie ślizgały. Wreszcie, powinny być miękkie i mieć wystarczającą amortyzację, aby zachęcać do subtelnych ruchów przez cały dzień.