Przyczyny, leczenie i profilaktyka – odmiedniczkowe zapalenie nerek

Zapalenie nerek to rodzaj schorzenia dróg moczowych, które może mieć formę ostrą lub przewlekłą. To przypadek groźniejszy niż zapalenie pęcherza czy cewki moczowej. Odmiedniczkowe zapalenie nerek w skrajnych przypadkach może doprowadzić do niewydolności i rodzić konieczność przeszczepu. Nerki są bardzo ważnym narządem, odgrywającym istotną rolę w prawidłowym funkcjonowaniu organizmu. Co powoduje odmiedniczkowe zapalenie nerek oraz jak je rozpoznać i leczyć? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w kolejnych akapitach niniejszego artykułu.

Odmiedniczkowe zapalenie nerek – przyczyny schorzenia i objawy

Bakterie przedostają się do nerek z dolnego odcinka dróg moczowych. Przyczyną schorzenia jest najczęściej bakteria E.coli. Chociaż każdy może być na nią narażony, ze względów anatomicznych kobiety znajdują się w grupie podwyższonego ryzyka. Odmiedniczkowe zapalenie nerek powoduje szereg objawów. Wśród najbardziej powszechnych można wymienić:

  • bóle pleców w okolicach nerek,
  • bóle głowy,
  • pieczenie, świąd oraz ból podczas oddawania moczu,
  • niemożność całkowitego opróżnienia pęcherza.

W przypadku schorzenia, jakim jest odmiedniczkowe zapalenie nerek, bardzo ważne jest szybkie podjęcie odpowiedniego leczenia. Jeśli więc odczuwasz typowe dla tego schorzenia objawy, nie zwlekaj z wizytą u lekarza.

Leczenie odmiedniczkowego zapalenia nerek

Do zaplanowania odpowiedniego leczenie omawianego schorzenia, potrzebne są wyniki badań, liczy się także wywiad lekarski. Podstawą leczenia jest zażywanie odpowiednich antybiotyków. Aby określić, które z nich okażą się skuteczne, konieczne jest poznanie przyczyny zakażenia, czyli rodzaju bakterii, które dostały się do nerek. Leczenie trwa zazwyczaj od dziesięciu dni to dwóch tygodni. W tym czasie osoba chora powinna dbać o odpoczynek, przemęczanie się zdecydowanie nie jest wskazane. W czasie leczenia oraz po jego zakończeniu, warto nawadniać organizm oraz stosować preparaty bogate w żurawinę.

Działania profilaktyczne

Odmiedniczkowe zapalenie nerek to niekomfortowa sytuacja, która może stać się także niebezpieczna. Warto pamiętać o stosowaniu działań profilaktycznych, które w znacznym stopniu zmniejszą ryzyko zakażenia. Po pierwsze, bardzo istotna jest odpowiednia higiena oraz regularność w tej kwestii. Szczególną uwagę należy poświęcić oczyszczaniu miejsc intymnych za pomocą odpowiednich środków myjących. Działanie profilaktyczne to także nawadnianie organizmu oraz stosowanie preparatów, które mają w swoim składzie solidną dawkę żurawiny.