Jak sobie radzić z zakażeniem układu moczowego.

Zakażenia układu moczowego to schorzenie, na które cierpią zdecydowanie częściej kobiety. Aż 98% zakażeń przedostaje się do dróg rodnych kobiety drogą wstępującą z zewnątrz, skąd dostają się do cewki moczowej, pozostały niewielki odsetek stanowią zakażenia układem krążenia oraz układem limfatycznym.

Głównymi czynnikami ryzyka zakażenia układu moczowego

:
1. Przede wszystkim płeć. Kobiety posiadają o wiele krótszą cewkę moczową niż mężczyźni. Ponadto cewka moczowa u kobiet znajduje się bardzo blisko odbytu, skąd mogą dostawać się bakterie.
2. Nieprawidłowa higiena. Zbyt częste mycie, podrażnianie części intymnych oraz zmywanie naturalnej flory obronnej, zwiększa ryzyko pojawiania się zakażeń. Analogicznie zbyt rzadkie mycie stref intymnych także może doprowadzać do częstych zapaleń. Prawidłowe podmywanie polega na podmywaniu od przodu do tyłu, z tego względu, że myjąc się od odbytu do pochwy łatwiej przenieść bakterie.
3. Stosunek płciowy. Czyli wtłoczenie podczas stosunku, bakterii z zewnątrz do środka pochwy.
4. Zabiegi chirurgiczne. Np. cewnikowanie, może grozić wtłoczeniem bakterii do środka cewki moczowej.
5. Cukrzyca. U osób z nawracającymi stanami zapalnymi dróg moczowych, warto zbadać poziom cukru, niewyrównany poziom cukru może przyczyniać się do powstawania nawracających stanów zapalnych dróg moczowych.
6. Wiek podeszły. Wraz z wiekiem zmniejsza się ilość płynów ustrojowych, m.in. śliny, śluzu, powstaje suchość pochwy, która powoduje brak naturalnej flory bakteryjnej, a co za tym idzie częstszych zapaleń cewki.
7. Kamica układu moczowego. Zatkanie układu moczowego, namnażanie się w tym miejscu bakterii.
8. Niedostateczna podaż ilość spożywanych płynów. W ciągu dnia bardzo często jesteśmy zabiegani i zapominamy o piciu dostatecznej ilości wody, w skutek zbyt małej ilości płynów, nie wypłukujemy tych bakterii, a im dłużej pozostają w naszych drogach moczowych, tym większe ryzyko zapalenia.

Jak zapobiegać powstawaniu zapaleń?

1. Oddawanie moczu zaraz po stosunku. Oraz mycie przed stosunkiem.
2. Picie dużej ilości płynów, szczególnie przed snem oraz przed stosunkiem.
3. Odpowiednia higiena miejsc intymnych, podmywanie od przodu w stronę odbytu.
4. Unikanie golenia okolic warg sromowych, włosy mają funkcję ochronną, która zapobiega przenikaniu bakterii.
5. Unikanie jacuzzi.
6. Leczenie stanów zapalnych pochwy.
7. Niewstrzymywanie moczu.
8. Picie soku z żurawiny lub spożywanie suplementów z żurawiną. Żurawina hamuje przyleganie bakterii do błony śluzowej, dzięki czemu łatwiej jest się ich pozbyć z drób moczowych.