Ćwiczenia rozciągające na siłowni

Ćwiczenia na siłowni oprócz tego, że wymagają ćwiczeń przed siłownią np. rozciągających, wymagają ćwiczeń rozciągających po siłowni. Mogą być to ćwiczenia typu stretching redukujący napięcie mięśni i doprowadzający ciało do „mobilności”. Stretching umożliwia mięśniom odpowiednie wydłużenie się a to jest korzystne dla wydłużenia żywotności stawów. Aby ćwiczenie stretchingowe odniosło oczekiwane efekty pozycję rozciągającą należy utrzymywać przez kilkadziesiąt sekund. Ponadto stretching ma ogromne znaczenie dla kręgów które z braku tego rodzaju ćwiczeń mogą się zrastać. Czy ciało jest rozciągnięte, czy nie, można poznać już po tym czy dana osoba może sięgnąć dłońmi do pleców.
Ćwiczenia rozciągające typu stretching wykonuje się w miejscu (statycznie), by zmniejszyć napięcie mięśniowe,zwiększyć elastyczność mięśni oraz poprawić ukrwienie wokółmięśniowe. Ćwiczenia stretchingowego statycznego nie należy wykonywać po treningu, ponieważ za sprawą obniżenia zdolności szybkiego kurczenia się mięśni, osłabia je. Jednocześnie dochodzi do osłabienia organizmu

Po co ćwiczenia rozciągające

Nie należy omijać ćwiczeń rozciągających po siłowni, gdyż doprowadza to do sztywności mięśni, które można odczuwać przez wiele dni.
Dobrze wykonana rozgrzewka po siłowni zapobiega kontuzjom a także sprzyja procesom regeneracyjnym ciała
Ćwiczenia rozciągające po siłowni mogą nie być najbardziej ekscytującą częścią treningu, ale wykonanie tej części treningu jest bardzo ważne jak praca siłowa czy cardio. Ćwiczenia rozciągające powodują że treningi będą bardziej efektywne i bezpieczne.
Zbyt napięte mięśnie mogą powodować nadmierne obciążenie sąsiednich stawów nawet podczas odpoczynku. Ponieważ z wiekiem nasze mięśnie stają się krótsze i mniej elastyczne utrzymanie ich w należytej sprawności zależy również od ćwiczeń rozciągających.

Na co mają wpływ ćwiczenia rozciągające po siłowni

Kiedy mięśnie są rozluźnione i rozgrzane, mają większy zakres ruchu np. w biodrach i kolanach, co pozwala zrobić na przykład głębszy przysiad.
Zbyt szybkie ćwiczenia rozciągające bez właściwego zaangażowania nie przynoszą odpowiednich efektów. Dlatego należy wybrać odpowiedni czas aby na tę część ćwiczeń przeznaczyć przynajmniej 10-15 minut, które efektywnie wykorzysta się.
Ćwiczenia rozciągające mają ogromny wpływ na dotlenienie całego i pobudzenie krążenie krwi w organizmie.
Osoby z przewlekłymi chorobami powinny dostosować odpowiednie rozciągania aby nie doszło do powikłań chorobowych. Jeżeli ktoś ma jakiekolwiek problemy zdrowotne powinien skonsultować się ze swoim lekarzem i ustalić odpowiedni sposób rozciągania.