Niebezpieczne zatrucie salmonellą

Gdy twoje dziecko nagle czuje się źle, jest słabe, ma wymioty, nudności i biegunkę- nie można tego lekceważyć. Przyczyną mogą być bardzo groźne bakterie zwane salmonellą.

Czym jest salmonella?

Przyczyną dolegliwości żołądkowych zwanych salmonellozą są bakterie o nazwie pałeczki salmonelli. Są one przyczyną ponad 90 milionów zachorowań rocznie. Bakterie te obecne są w odchodach wielu zwierząt hodowlanych i  mogą łatwo dostać się do organizmu człowieka wraz ze spożywanymi pokarmami.

Groźne zakażenia salmonellą u dzieci

Bakteriami salmonelli zakażają się zarówno dorośli, jak i dzieci. I o ile w przypadku zdrowych dorosłych o dobrej kondycji fizycznej zakażenie nie musi być groźne, o tyle w przypadku osób starszych oraz dzieci (szczególnie niemowląt!) może mieć tragiczne skutki. Najczęściej objawy w postaci biegunki, wymiotów oraz dużego osłabienia organizmu pojawiają się od kilku do kilkunastu godzin po spożyciu produktu spożywczego zakażonego salmonellą. W przypadku takich objawów u małych dzieci i niemowląt pod żadnym pozorem nie należy liczyć na to, że zatrucie nie jest groźne i przejdzie samo.

Co robić?

Z małym dzieckiem i niemowlęciem z objawami zatrucia należy zgłosić się koniecznie do lekarza, często potrzebne jest także leczenie szpitalne. Polega ono na podaniu kroplówki przeciwdziałającej odwodnieniu organizmu wraz z niezbędnymi elektrolitami. Odwodnienie jest szczególnie niebezpieczne u niemowląt- ich ciało składa się w 80% z wody. Nawet gdy ilość wody w organizmie zmniejszy się o 5%, może skutkować to poważnymi zaburzeniami w pracy wielu układów:
układu krążenia
układu pokarmowego
układu mięśniowego
układu wydalniczego

Niezbędne elektrolity

Równie ważne jest dostarczenie organizmowi małego pacjenta elektrolitów. Elektrolity, czyli jony soli, znajdują się w wielu płynach ludzkiego ciała (np. w krwi i osoczu). Pełnią w nich ważne i niezbędne dla prawidłowego działania organizmu funkcje- odpowiednio nawadniają organizm, biorą udział w przewodzeniu impulsów elektrycznych w neuronach, odpowiadają za prawidłowe ciśnienie krwi oraz procesy metaboliczne. Dlatego tylko lekarz może podjąć właściwą decyzję o nawadnianiu organizmu dziecka i podaniu odpowiedniej ilości elektrolitów. Poza tym tylko lekarz wykonuje istotne badanie- posiew, określający, czy przyczynę zatrucia stanowią rzeczywiście bakterie salmonelli.

Na diecie

Zakażenia salmonellą u dzieci leczy się także odpowiednią ścisłą dietą. Pacjentom należy podawać kilka bardzo małych posiłków składających się z kleików ryżowych gotowanych na wodzie, (ograniczających się do kilku łyżek) oraz sucharków. Przy odpowiednim nawodnieniu, podaniu elektrolitów i diecie organizm dziecka radzi sobie z tą powszechnie występującą bakterią i zwalcza ją.