- Pilates dla kobiet w ciąży — korzyści i bezpieczeństwo
- Ekologiczne podejście do druku opakowań kosmetycznych
- Zrozumienie Wiary i Filozofii: Dwie Kluczowe Publikacje
- Trwała ondulacja – czy warto? Wpływ na włosy, zalety i wady zabiegu
- Kosmetyki bez parabenów – dlaczego warto na nie stawiać i jak je rozpoznać?
Jak zrobić domowy majonez?
Domowy majonez to świetny zamiennik tego kupionego w sklepie. Zrobiony przez nas daje nam poczucie kontroli nad tym, co jemy. Domowy majonez bez musztardy to świetny dodatek do sałatek, który podkreśli ich smak. Przygotowanie własnego majonezu nie zabiera dużo czasu. Wystarczy kilka wysokiej jakości składników, by przygotować majonez, który nie odbiega od tych kupowanych w sklepie.
Domowy majonez idealnie komponuje się z wieloma potrawami. Świetnie sprawdzi się w sałatce, na kanapce czy w paście jajecznej. Dzięki temu, że przygotujemy go samodzielnie, będziemy mieć pewność, że nie ma w nim żadnych wzmacniaczy smaku czy szkodliwych dla zdrowia konserwantów. Zrobienie majonezu domowego nie zabierze więcej niż 10 minut, a sam przepis nie jest w ogóle skomplikowany. Poradzą sobie z nim nawet najwięksi kuchenni laicy. Do jego przygotowania potrzebny będzie mikser lub blender z wymiennymi końcówkami.
Jak zrobić domowy majonez?
Składniki
- 3/4 szk oleju słonecznikowego
- 1 łyżka soku z cytryny
- szczypta soli
- 1 żółtko
Sposób przygotowania
Pierwszym krokiem do przygotowania domowego majonezu jest wyparzenie jajka. Najlepiej użyć jajka w rozmiarze M. Jajko wbić do wąskiego pojemnika lub miski, następnie dodajemy sól i sok z cytryny i ubijamy na wysokich obrotach. Stopniowo wlewamy olej słonecznikowy. Im więcej oleju dodamy, tym majonez będzie gęściejszy. Całość miksujemy, aż powstanie gęsta jednolita masa. Doprawiamy całość do smaku solą i świeżo zmielonym pieprzem.
Przepis na domowy majonez bez musztardy jest prosty. Jednak może zdarzyć się tak, że zamiast gęstej masy, wyjdzie rzadka, żółta zawiesina. Jednak nie trzeba jej od razu wyrzucać. Wystarczy wziąć dodatkowe żółtko i w czystym naczyniu wymieszać je z 2- 4 łyżkami oleju, dolewanymi małymi strumieniami. W momencie, gdy żółtko i olej połączą się w jedną masę, można zacząć dolewać zważony majonez. Ważne, by robić to powoli i nie przestawać ubijać masy. Ważne, by przed dodaniem nieudanego majonezu mieć już bazę w postaci emulsji z żółtka idealnie połączonego z niewielką ilością oleju. Jednym słowem – zważony majonez dodajemy do nowego zaczątku majonezu.
Gotowy majonez przekładamy do szczelnie zamykanego pojemnika. Można przechowywać go w lodówce około tygodnia. Gęściejszy majonez idealnie sprawdzi się jako dodatek do past czy na kanapki, rzadszy można dodawać do sałatek. Domowy majonez nie zawiera konserwantów, dlatego powinien być zjedzony bardzo szybko. Nie może stać długo w lodówce, gdyż psuje się szybciej niż majonez ze sklep u.