- Pilates dla kobiet w ciąży — korzyści i bezpieczeństwo
- Ekologiczne podejście do druku opakowań kosmetycznych
- Zrozumienie Wiary i Filozofii: Dwie Kluczowe Publikacje
- Trwała ondulacja – czy warto? Wpływ na włosy, zalety i wady zabiegu
- Kosmetyki bez parabenów – dlaczego warto na nie stawiać i jak je rozpoznać?
Co jeść przy niedoborze żelaza?
Najpowszechniejszym niedoborem pokarmowym jest niedobór żelaza. Jego konsekwencją jest niedokrwistość, która z kolei prowadzi do zmniejszenia liczby czerwonych krwinek. Anemia może mieć różne podłoża. Odpowiednia dieta przy niedoborze żelaza jest bardzo ważna, aby niedobór ten nie wyrządził dużych szkód w organizmie.
Organizm dorosłego, zdrowego człowieka zawiera 3,5–4,2 g żelaza, z czego około 3 g są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania. Głównymi przyczynami niedoboru żelaza jest utrata krwi, na przykład wskutek miesiączki czy ran, a także upośledzenie wchłaniania żelaza. Powodem anemii może być także zbyt mała ilość żelaza w diecie. Przyczyną niedoborów może być także zwiększone zapotrzebowanie przy jednoczesnej niewystarczającej podaży. Tak dzieje się w okresie ciąży i laktacji, u wcześniaków oraz w okresie dojrzewania. Jak powinna wyglądać dieta w anemii? Jakie składniki powinny zostać zwiększone w diecie, a jakich należy unikać?
Dieta przy niedoborze żelaza – ważne informacje
Aby pokryć dzienne zapotrzebowanie dorosłego człowieka na żelazo warto do diety wprowadzić produkty, które zawierają w sobie duże ilości żelaza. W diecie powinny znaleźć się duże ilości czerwonego mięsa, takiego jak cielęciny, wołowiny. Dobrze jest także jeść podroby – wątróbkę drobiową, wieprzową czy cielęcą. Spożywanie ryb takich jak: łosoś, makrela, tuńczyk czy sardynki również przyczynia się do podniesienia poziomu żelaza we krwi. Oprócz tego w diecie nie może zabraknąć jaj, produktów zbożowych pełnoziarnistych, owoców i warzyw. Wśród warzyw najwięcej żelaza mają: boćwina, bób, brokuły, brukselka, burak, cykoria, czosnek, fasola szparagowa, groszek zielony, kalarepa.
Należy pamiętać, że żelazo w pożywieniu występuje w dwóch formach: żelazo hemowe i niehemowe. Żelazo hemowe występuje w produktach od zwierzęcych i charakteryzuje się dużą przyswajalnością. Żelazo niehemowe występuje w produktach roślinnych i jego przyswajalność może być nawet 10 razy mniejsza.
To, że dany produkt posiada dużo żelaza nie zawsze musi oznaczać, że całe zostanie przyswojone przez nasz organizm. Za przyswajalność żelaza odpowiedzialnych jest kilka czynników. Najważniejszym składnikiem, który ułatwia wchłanianie żelaza są duże ilości witaminy C. Dlatego porcji mięsa lub ryby zawsze powinna towarzyszyć surówka. Należy pamiętać, że duże ilości wapnia mogą utrudniać organizmowi odpowiednie wykorzystanie żelaza. Wchłanianie żelaza ograniczają też polifenoli (z kawy czy herbaty) oraz błonnik.
Poza produktami, które utrudniają wchłanianie żelaza, w diecie przy anemii nie ma innych przeciwwskazań. Najważniejsze to spożywanie produktów, które zawierają duże ilości żelaza, picie wody i ograniczenie spożywania słodyczy.